У квітні 2020 року стартувала чергова хвиля медичної реформи. З цією хвилею до нас прийшли такі нововведення як: електронні направлення і електронні медичні картки. І якщо картки поки не торкнулися наших учасників, то по електронним направленням питань багато. Що ж це за направлення і чим вони відрізняються від паперових?

Електронне направлення – це ключ до отримання безкоштовних медичних послуг в рамках програми медичних гарантій. Його номер   – 12 цифр – дає право на наступні безкоштовні послуги:

 • ✔ Консультації вузьких фахівців
 • ✔ Діагностичні обстеження
 • ✔ Лабораторні дослідження

Електронне направлення може бути на паперовому (роздрукованому) носії та у вигляді смс. Обидва варіанти мають однакові права і силу. Але у разі відсутності інтернету або електроенергії, паперовий варіант буде інформативнішим.

«І куди з ним іти? Де отримати необхідну медичну допомогу? » – запитаєте Ви.

Отримати безкоштовну медичну послугу, маючи е-направлення можна в будь-якому медичному закладі, який:

 1. уклав договір з НСЗУ на пакет «Амбулаторна спеціалізована та високоспеціалізована допомога»
 2. має необхідне обладнання.

Дізнатися чи має лікувальний заклад, в який Ви плануєте звернутися, договір можна на дашборді НСЗУ https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-contracts або, звернувшись в контакт-центр за номером 16-77. А, щоб з’ясувати чи має ЛПЗ спеціальне обладнання, потрібно звернутися безпосередньо в саму медичну установу. Нагадуємо, що ні поліклініка, ні лікар, до якого Вас направляють, в направленні не вказані. 

Електронне направлення має обмежений термін дії – до 1 року. Але все ж пацієнтові краще дотримуватися рекомендацій лікаря в плані термінів проходження обстежень та консультацій.

Направлення не знадобиться, якщо Вам потрібна консультація:

 • ✔  акушера-гінеколога
 • ✔ психіатра
 • ✔ нарколога
 • ✔ стоматолога
 • ✔ педіатра
 • ✔ фтизіатра

І, звичайно ж, без направлення завжди нададуть допомогу при невідкладній ситуації. Не важливо звернулися Ви в лікарню самостійно або Вас доставили швидкою.

Так, не все так гладко на практиці, як повинно бути. Але медичну реформу не зупинити. Давайте хоча б почнемо  звертатися в НСЗУ (16-77) за відповідями в складних ситуаціях. Бережіть себе і близьких. Будьте здорові!❤