У квітні 2020 року стартувала чергова хвиля медичної реформи. З цією хвилею до нас прийшли такі нововведення як: електронні направлення і електронні медичні картки. І якщо картки поки не торкнулися наших учасників, то по електронним направленням питань багато. Що ж це за направлення і чим вони відрізняються від паперових?
Електронне направлення – це ключ до отримання безкоштовних медичних послуг в рамках програми медичних гарантій. Його номер – 12 цифр – дає право на наступні безкоштовні послуги:
- ✔ Консультації вузьких фахівців
- ✔ Діагностичні обстеження
- ✔ Лабораторні дослідження
Електронне направлення може бути на паперовому (роздрукованому) носії та у вигляді смс. Обидва варіанти мають однакові права і силу. Але у разі відсутності інтернету або електроенергії, паперовий варіант буде інформативнішим.
«І куди з ним іти? Де отримати необхідну медичну допомогу? » – запитаєте Ви.
Отримати безкоштовну медичну послугу, маючи е-направлення можна в будь-якому медичному закладі, який:
- уклав договір з НСЗУ на пакет «Амбулаторна спеціалізована та високоспеціалізована допомога»
- має необхідне обладнання.
Дізнатися чи має лікувальний заклад, в який Ви плануєте звернутися, договір можна на дашборді НСЗУ https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-contracts або, звернувшись в контакт-центр за номером 16-77. А, щоб з’ясувати чи має ЛПЗ спеціальне обладнання, потрібно звернутися безпосередньо в саму медичну установу. Нагадуємо, що ні поліклініка, ні лікар, до якого Вас направляють, в направленні не вказані.
Електронне направлення має обмежений термін дії – до 1 року. Але все ж пацієнтові краще дотримуватися рекомендацій лікаря в плані термінів проходження обстежень та консультацій.
Направлення не знадобиться, якщо Вам потрібна консультація:
- ✔ акушера-гінеколога
- ✔ психіатра
- ✔ нарколога
- ✔ стоматолога
- ✔ педіатра
- ✔ фтизіатра
І, звичайно ж, без направлення завжди нададуть допомогу при невідкладній ситуації. Не важливо звернулися Ви в лікарню самостійно або Вас доставили швидкою.
Так, не все так гладко на практиці, як повинно бути. Але медичну реформу не зупинити. Давайте хоча б почнемо звертатися в НСЗУ (16-77) за відповідями в складних ситуаціях. Бережіть себе і близьких. Будьте здорові!❤